حرکت در مسیر اهل بیت ( ع ) مستلزم احساس اضطرار است
حرکت در مسير اهل بيت ( ع ) مستلزم احساس اضطرار است

حرکت در مسیر اهل بیت ( ع ) مستلزم احساس اضطرار است

محقق و پژوهشگر صحيفه سجاديه گفت: در زندگي مورد تاييد دين اسلام، فرد به دنبال دلربايي از خداوند است که در آن ملاک عمل، عقل است و فرد به مرحله عجز مي رسد، مضطر مي شود و نسبت به امام خود احساس اضطرار مي کند.
شناسه خبر : 16181 تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ زمان انتشار : ۱۲:۰۹

به گزارش ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما) از استان کرمان: علیرضا حدادی محقق و پژوهشگر صحیفه سجادیه به مناسبت شهادت امام سجاد علیه السلام و از سری برنامه های جنبی کنگره بین المللی امام سجاد علیه السلام که به صورت غیر حضوری و وبینار برگزار شد، گفت: در این محف و مجلس می خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که صحیفه سجادیه در چه زندگی متولد می شود و چرا در برخی زندگی‌ها متولد نشده است.


وی افزود: در این زمینه انواع زندگی در قرآن کریم اشاره شده است که یک زندگی آن مربوط به سبک زندگی عادتی و غریزی است که به صورت روزمره درحال گذر است و اما نوع دیگر، زندگی تنوع طلبانه است که افراد از طریق دریافت نعمات یک زندگی مصرف گرایانه را برای خود رقم می زند.

 

محقق و پژوهشگر صحیفه سجادیه تصریح کرد: اما در نوع سوم زندگی، فرد به دنبال دلربایی از خداوند است که در آن ملاک عمل، عقل است و فرد به مرحله عجز می رسد، مضطر می شود لذا در این مرحله هست که قرآن و اهل بیت سلام الله علیهم نیاز ضروری زندگی می شود.


وی با بیان این مطلب که در نوع سوم زندگی، احتیاج به خداوند همانند اکسیژن است و در این زندگی است که صحیفه امام سجاد علیه السلام متولد می شود، خاطرنشان کرد: در زندگی نوع سوم اضظراب به امام احساس می شود طبق گفته امام سجاد علیه السلام در صحیفه سجادیه، اگر انسان تصورش از خودش درست نشود، نمی تواند به کمال برسد و درهمین راستا بود که کربلا ثابت کرد اگر کسی اضطرار به امام نداشته باشد، امام را تنها خواهد گذاشت.

 

وی با اشاره به اینکه اضطرار به امام در تمام مراسمات و برنامه ها باید مطرح شود، درنتیجه باید معرفت به نفس و اضطراب به امام باید پیدا کنیم، اظهار داشت: امام سجاد علیه السلام فرمودند: در دنیا یک چیزی خلق نشده است اما همه به دنبال آن هستند و آن راحتی است که در دنیا خلق نشده است اما مسلمان و غیر مسلمان در جستجوی آن هستند بلکه راحتی بر سر سجاده و یا با رنج حاصل می شود.